Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 942 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Wszyskie służby minister Piotrowskiej

poniedziałek, 29 września 2014 23:27

 

   Apel prezesa Stowarzyszenia Samorządna Bydgoszcz Sławomira Michalskiego aby korzystając z awansu na szefa MSW bydgoskiej poseł Teresy Piotrowskiej zabrać Toruniowi co tylko można, nie powinien niepokoić.Po pozbawieniu  minister Piotrowskiej nadzoru na służbami specjalnymi a pewnie i BOR-em niewiele jej pozostanie.Obrona cywilna kraju, straż pożarna i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Zakopanem.

   Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej raczej z Torunia do Bydgoszczy nie uda  się jej przeciągnąć a za obronę cywilną w regionie i tak odpowiada wojewoda. Pozostaje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które od biedy można by przenieść z Zakopanego do Bydgoszczy pod warunkiem , że prezes Michalski z aktywem usypie jakiś kopiec.

   Jedyne z czym w Toruniu należy się liczyć, to z awansem męża pani minister, który jak ujawnił "Newsweek" jest zatrudniony w  toruńskiej Izbie Celnej na stanowisku młodszego eksperta. To zrozumiałe, że nie wypada aby małżonek pani minister Piotrowskiej  zajmował tak liche stanowisko.Najlepiej byłoby przerzucić go na podległą pani minister Straż Graniczną i utworzyć nowy posterunek na moście w Fordonie.Na razie bez konkretnych zadań, ale od czego mamy prezesa Michalskiego, on na pewno już coś wymyśli.


oceń
16
0

Długi cień socrealizmu

czwartek, 25 września 2014 20:41

 

   Sądząc po wydarzeniach towarzyszących remontowi pomieszczeń dawnego Domu Dziecka w Toruniu, istnieje pilna potrzeba przypomnienia czym była sztuka socrealistyczna i kto ją tworzył.

   Otóż  socrealizm w sztuce podobnie jak w literaturze, to było stalinowskie wypaczenie, służące wykazaniu wyższości komunizmu nad kapitalizmem, którego autorzy w powszechnym odczuciu powinni wstydzić się po wsze czasy, jak dla przykładu prof.Adam Ważyk autor słów słynnej piosenki "Dobrze wam było pić coca-cola"

Dobrze wam było pić coca-cola,

Ssaliście naszą cukrową trzcinę,

Zjadali nasze ryżowe pola,

żuliście kauczuk, złoto, platynę,

Dobrze wam było pić coca-cola

I tak dalej prze kilka zwrotek po czym następuje puenta:

My co pijemy wodę nadziei*,

Wiemy gdzie sięga dziś nasza wola:

Wyszliście z Chin,wyjdziecie z Korei,

My wam przerwiemy sen coca-cola,

My co pijemy wodę nadziei!

* Jak wiadomo z licznych pamiętników i wspomnień z tamtego okresu jedyną "wodą nadziei" jaką wówczas powszechnie spożywano była wódka czysta, często pita bez zakąski, lub w wersji opisanej przez Marka Hłaskę czyli lornety z meduzą ( dwie setki i zylce czyli zimne nóżki ). 

Prekursorem i sztandarowym reprezentantem malarstwa socrealistycznego był absolwent ASP Wojciech Fangor, którego prezentowany poniżej obraz "Postaci" zaliczony został do kanonicznych dzieł polskiego socrealizmu.

 

fangor postaci.jpg

W licznych analizach i opracowaniach krytycznych poświęconych tej pracy, przyjmuje się zgodnie , że przedstawione na nim postaci robotnika i jego towarzyszki oraz burżuazyjnej damulki, damskiej wersji bikiniarza,to alegoria stalinowskiego wywyższenia produkcji nad konsumpcją.

Niestety mimo  podejmowanych przez władzę ludową licznych prób, nie udało się Polaków skutecznie zniechęcić do zachodniego stylu życia, a coca-cola  wdarła się triumfalnie do polskiej gastronomi, rekomendowana hasłem autorstwa Agnieszki Osieckiej "coca-cola to jest to!".

   Po śmierci Stalina również sztukę socrealistyczną odesłano do kąta. Sam Fangor szybko wyjechał na Zachód i pojawił się w Polsce dopiero w roku 1990.

 Wracając do pomieszczeń dawnego Domu Dziecka w Toruniu i zamieszania wywołanego skuciem części socrealistycznych płaskorzeźb ( przedstawiających sceny dziecięce) przy okazji remontu kamienicy  wynajętej na lokal gastronomiczny sieci Pizza Hut, zdziwienie a nawet oburzenie  kręgów zbliżonych do Centrum Sztuki Współczesnej wywołało stanowisko miejskiego konserwatora zabytków,który do sztuki socrealistycznej ma-jak się wydaje-  stosunek chłodny a nawet obojętny, co można nawet zrozumieć, gdyby nie przypadek Wojciecha Fangora właśnie. Otóż Wojciech Fangor, do dzisiaj pozostaje jedynym polskim artystą, którego prace prezentowane były na indywidualnej wystawie w najsłynniejszej na świecie galerii Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, zaś jego obraz namalowany w roku 1952 "Kucie kos" doczekał się publicznego wystawienia  po 60 latach !

   Czyżby zatem nie wszystko co powstało w latach socrealizmu było artystycznie bezwartościowe? Sądząc po nazwiskach poznańskich autorów płaskorzeźb i malowideł w  toruńskim Domu Dziecka możemy mieć do czynienia z podobną sytuacją jak w przypadku Fangora. Talent , którego nie były w stanie zniszczyć nawet wytyczne władzy ludowej i ministra Sokorskiego. Może zeszmacić to i owszem, ale nie zniszczyć.


oceń
15
0

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  180 429  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 180429

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl