Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 942 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Brizol w Kosmosie

czwartek, 25 czerwca 2015 6:58

 

        Zrewoltowany zespół Teatru Marszałkowskiego w Toruniu (d.W. Horzycy) przedstawił ostatnią w tym pamiętnym sezonie premierę,  aspirujący do konwencji musicalowej spektakl z piosenkami"Noc w Kosmosie". Publiczność, wśród której zauważyłem wielu tajnych współpracowników,mocno już posuniętych w latach ,zgotowała aktorom owację na stojąco, Nic tylko grać przez całe lato napełniając skromną teatralną kasę i windując wskaźniki obłożenia widowni.Tyle, ze latem jak większość teatrów w Polsce także teatr toruński jest zamknięty i żaden spragniony przyzwoitej, lekkiej, wakacyjnej rozrywki turysta spektaklu nie obejrzy. 

   Podczas gdy na West Endzie w Londynie latem wszystkie teatry pracują pełną parą, wystawiając przede wszystkim musicale, często nawet w potrójnych obsadach, za naszymi teatrami ciągnie się zwyczaj rodem z głębokiego peerelu, nakazujący aktorów rozpuszczać na dwumiesięczne wakacje, a teatry zamykać. I żaden minister kultury RP, tego dotąd nie zmienił.

  Wracając do spektaklu i zburzonego przed kilku laty hotelu orbisowskiego, "Kosmos", który odgrywa w nim kultowy symbol peerelu, to niestety niewiele  tu odniesień do prawdziwych, jakże ekscytujących wydarzeń  i epizodów z  historii tego obiektu. I nie chodzi bynajmniej o rytuał serwowania słynnych brizoli z groszkiem czy pieczarek. po wiedeńsku, ale o głośne ekscesy i skandale związane z takimi choćby postaciami jak gwiazda stanu wojennego, ulubiony przez oddziały ZOMO reporter TVP Andrzej Żuber. On to w czasach kiedy próbował studiować prawo w Toruniu miał w zwyczaju w stanie mocnego upojenia, kłaść się na wznak na eleganckim, czerwonym dywanie restauracji hotelu "Kosmos" i  żądać od kelnerów aby wyciągali mu stuzłotowe napiwki z rozporka.

   ( Ujawnienie tego faktu w czasach pierwszej "Solidarności" w felietonie na łamach ITD ściągnęło na mnie w stanie wojennym potężne kłopoty, włącznie z przesłuchaniem przed specjalną komisją weryfikacyjną z udziałem sześciu generałów i ministra Urbana).

  Były oczywiście i wydarzenia pozytywne, jak choćby słynne popisy szanowanego dzisiaj profesora UMK, który po dziesięciu piwach "żywiec" ( napój luksusowy,  dostępny tylko dla elity bywalców hotelowej restauracji) tańczył z radości kozaka tak żywiołowo, że mógłby konkurować z solistami chóru Aleksandrowa.

 Po hotelu "Kosmos", którego bryła architektoniczna pięknem nie porażała, pozostały jednak także i ciepłe wspomnienia i to nie tylko młodych oficerów operacyjnych SB, którzy tam zdobywali swoje pierwsze tajniackie szlify nakłaniając do współpracy w kółko trzy ,te same urzędujące w nim leciwe damy do towarzystwa, ale przede wszystkim wielu roczników studentów toruńskiego uniwersytetu dla których "orbisowski" hotel, a zwłaszcza  hotelowa restauracją były namiastką luksusu w szaro-burej rzeczywistości. 

   O tym wszystkim spektakl nawet nie wspomina, jego autorzy odwołują się głównie do obrazów z peerelu powszechnie znanych z literatury i starych kronik filmowych,  ślizgając się po latach komuny z wdziękiem wprawdzie ambitnej,ale jednak niepełnosprawnej baletnicy. Ale ludziom to się podoba. Widownia bije brawo,pewnie głównie za sprawą piosenek z epoki w kilku przypadkach zaaranżowanych i wykonanych wręcz brawurowo ("Rakieta ta..").

   A hotel "Kosmos" dalej czeka na swoją biografię, no niekoniecznie od razu na miarę filmowego obrazu hotelu "Budapeszt",  ale to przecież tylko sprawa talentu.

 

 


oceń
38
4

Powrót babci

czwartek, 11 czerwca 2015 11:43

 

   Pani premier powinna już, razem z całym rządem, wrócić do domu. Nazwanie bohaterów afery podsłuchowej "ofiarami" i przeprosiny skierowane do wąskiego kręgu wyborców PO czyli z górą kilkunastu procent  społeczeństwa świadczą o zupełnym odklejeniu się pani premier od polskiej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której nie ma już miejsca na polityczne sekty w rodzaju Platformy Obywatelskiej . Jej wyznawcy coraz bardziej przypominają zombie i coraz bardziej cuchną. I smrodu tego nie zagłuszą żadne perfumy rozpylane z takim poświęceniem przez kompletnie pogubione elity polskiej inteligencji, uczepione u żłoba, w którym pozostały już tylko resztki skisłego obroku, bo cała reszta dawno została wyżarta.

 

*              *              *

 Komor 2.JPG

 

Prezydent Bronisław Komorowski nie czekając na zupełną rozsypkę Platformy, bierze się za interesy i otwiera pizzerię  nad morzem w Niechorzu. Pilnie poszukuje pracowników sezonowych na umowy śmieciowe.


oceń
42
1

Euro w Kołobrzegu

niedziela, 07 czerwca 2015 19:42

Niesłychanie korzystny kurs złotówki w stosunku do euro odkryliśmy w szalecie publicznym na dworcu kolejowym w Kołobrzegu. Można tam dojechać m.in. pociągiem PKP relacji Rzeszów- Kołobrzeg. Wprawdzie 4 czerwca w Boże Ciało pociąg ten na odcinku Rzeszów- Lublin miał już ponad 100 minut opóźnienia,ale po dotarciu do celu okazało się, że opóźnienie się nie zwiększyło, co pozwala przypuszczać, że w ciągu całego sezonu  będzie podobnie.

Zainteresowanych informujemy , że instrukcję: "płatne przed skorzystaniem" należy interpretować zgodnie  z poleceniem kierownika szaletu.

Kołobrzeg.jpg

abc


oceń
32
0

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  180 424  

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 180424

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl