Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 942 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Państwo podłej jakości

sobota, 31 maja 2014 17:18

 

   Zdaniem amerykańskiego politologa Georga Friedmana Ukraina to państwo upadłe. Nieco wyżej w tym rankingu lokuje się Polska, która z kolei w ocenie prof. Andrzeja Zybertowicza jest państwem podłej jakości. Co się za tym kryje z grubsza wiemy, ale warto tę ocenę nieco poszerzyć, choćby o pakiet spostrzeżeń reżysera i dramaturga Jana Klaty. Otóż żyjemy w państwie w którym: " wzajemnie relacje są pełne pogardy, a zależności folwarczne (...). Domniemanie, że każdy chce nas wydymać, jest powszechne (...). Jedynym uczuciem zdolnym skłonić nas do wspólnego działania jest strach, ale wtedy jest już przeważnie po ptakach, znaczy po jednym, czarne orły dziobią białego." Jednym słowem czasy może i się zmieniły, ale Polacy wcale.

 

   Pytanie jak dalece czasy zmieniły się na lepsze? Patrząc na nie z  toruńskiej perspektywy nie przypominam sobie aby kiedyś w przeszłości skuci kajdankami aresztanci wypadali przez okno z siódmego piętra budynku Policji. Czas aby Polacy nauczyli się wreszcie latać.

 

 


oceń
11
2

Miasto bez właściwości

poniedziałek, 26 maja 2014 22:23

 

( I )  Nigdy dotąd w Parlamencie Europejskim nie zasiadła osoba pochodząca z Torunia. Obecne wybory niczego nie zmieniły. Toruńscy działacze PO nie byli nawet w stanie umieścić na jednym z czołowych miejsc listy swojego reprezentanta, podobnie zresztą było w Bydgoszczy. Od lat regionalny elektorat PO służy wyłącznie do napychania głosami cudzych kieszeni. I nawet tak znienawidzona przez lud postać jak były minister finansów Vincent Rostowski, kaleczący nazwy miast regionu, zdobył aż 32 tys. głosów, w tym prawie 8 tys. w samym Toruniu. Świadczy to dobitnie, że elektorat PO nie mając alternatywy zagłosuje nawet na orangutana, byle pochodził z właściwego zoo.

  Jeszcze gorzej zaprezentował się w wyborach elektorat toruńskiego PIS-u. Sam pogrzebał szansę na zdobycie mandatu przez torunianina z wyboru prof. Zybertowicza, oddając prawie 3 tys. głosów na Kosmę Złotowskiego z Bydgoszczu, dzięki czemu pokonał on Zybertowicza różnicą 1200 głosów i przechwycił mandat przeznaczony dla PIS-u. No, naprawdę jest się nad czym zastanawiać przed jesiennymi wyborami samorządowymi i przyszłorocznymi do Sejmu.

   O ile 7 głosów zdobytych przez reprezentującą Ruch Narodowy Irenę Borecką musi wzbudzać podziw dla tej odważnej kobiety, o tyle 171 głosów skromnego samorządowego dyrektora z Urzędu Miasta Andrzeja Pietrowskiego startującego w barwach PSL-u, to powód do dumy i satysfakcji, przede wszystkim dlatego, że nie pokonał wprawdzie w Toruniu gęgającego posła Kłopotka, ale wyprzedził i to wyraźnie samą Panią wojewodzinę Mes. Co ma swoją wymowę zwłaszcza w kontekście odwiecznego sporu o wyższości władzy administracyjnej nad samorządową.


oceń
12
1

Boski Złotowski

piątek, 23 maja 2014 21:35

  

   Kosma Złotowski lider listy PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego w regionie kujawsko-pomorskim, złożył publiczną obietnicę, że jak się już tam dostanie to będzie zwalczał z całych sił  wprowadzenie w krajach Unii zakazu sikania przez mężczyzn na stojąco. Jest to najbardziej intrygująca inicjatywa pana Posła Złotowskiego, od czasu, kiedy próbował przeciągnąć trasę autostrady A-1 bliżej Bydgoszczu,co mu się jednak nie do końca udało Autostrada biegnie tak jak pierwotnie zakładano w pobliżu Torunia, z tym, że Generalna Dyrekcja Budowy  zrobiła ukłon w stronę Pana Posła,pozbawiając zjazdy z autostrady   jakichkolwiek oznakowań kierujących do miasta. Jest to jedyny taki przypadek w Polsce a pewnie i w Europie, może zatem pan Poseł Złotowski mieć cichą satysfakcję,że w jakiś tam sposób postawił na swoim.

   Czy  tym razem w pełni mu się uda, czy faceci w Unii będą mogli nadal dzięki Panu Posłowi w toaletach publicznych   sikać na stojąco ? Aby się o tym przekonać musiałby Pan Złotowski zdobyć mandat europosła. A to już takie oczywiste i pewne nie jest.Są nawet tacy wśród elektoratu, którzy twierdzą, że wolą wysikać się w krzakach niż zagłosować na Pana Złotowskiego.z Bydgoszczu. Bo z Torunia to on jednak raczej nie jest, podobnie jak większość osadzonych w toruńskim areszcie śledczym przed którego bramą  plakat wyborczy Pana Posła ma szczególnie wymowny wydźwięk. A może nawet złowieszczy.

   PS.Z powyższych powodów należy raczej głosować na profesora Andrzeja Zybertowicza.Przynajmniej on nie ma dylematów urologicznych. Za młody.

 

PS 2. W związku ze złożoną przez prezydentów Bydgoszczy i Torunia wspolną deklaracją, że w przypadku niższej frekwencji wyborczej w Toruniu pomnik Kopernika przywdzieje koszulkę z herbem Bydgoszczy, w sytuacji zaś odwrotnej to Łuczniczka oblecze się w giezło z barwami Torunia, przedstawiamy propozycję stroju na okoliczność wyższej frekwencji w Toruniu.

 

Bydgoszcz_Luczniczka-m.JPG


oceń
8
3

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  180 425  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 180425

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl