Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 942 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

4/2011 Zielnik polski

niedziela, 15 maja 2011 16:07

 

   W czasach kiedy nagła potrzeba odwoływania się do uniwersalnych i działajacych na wyobraźnię,także partyjną, symboli prowadzi do bolesnych nieraz i długotrwałych zawirowań warto sięgnąć po wzorce sprawdzone a przy tym niezwykle atrakcyjne. Takim symbolem  jest bez wątpienia jednorożec, zwierzę mądre, silne ,dzikie a przy tym co jest niesłychanie ważne, nigdy nie istniejące, no prawie nigdy. cdn.

(2) Prezentowanego powyżej jednorożca z charakterystycznym rogiem w barwach miejskich, otaczają dorodne okazy ziela potocznie zwanego mordownikiem. W renesansie była to najczęsciej stosowana w Europie  trucizna, niezwykle skuteczna i szybko działająca.W końcowym stadium prowadząca do halucynacji , zwidów i omanów. Już z tego powodu, powinna stać się ona symbolem polskiego parlamentu,najlepiej w zestawieniu z przywołaną tu łacińską maksymą "mala herba cito crescit" co w swobodnym tłumaczeniu przekłada się na jakże aktualne memento:" złe zioła szybko rosną". I niewiele w jego wymowie zmienia  fakt, że morodownik nazywany bywa też w przekazie ludowym. "pantofelkami Matki Boskiej ".

   Wszystko wskazuje na to, że to własnie mordownikiem otruto w czasach antycznych Arystotelesa,a w czasach nam współczesnych, sądząc po objawach, próbowano otruć znaczną część rodzimych polityków.

Biorąc pod uwagę powszechne przekonanie, trwające do dzisiaj, że róg jednorożca posiada magiczną moc oczyszczania wszystkiego czego dotknie i stanowi panaceum na wszystkie trucizny,będąc jednocześnie symbolem czystości i niewinności, zaproponowany na powyższym malowidle zestaw symboli spełniać może najbardziej nawet wyrafinowane oczekiwania, w każdej właściwie sferze życia społecznego. Zachęcamy zatem do czerpania z tej propozycji pełnymi garściami w dowolnych zestawieniach i kombinacjach. Co nie wyklucza rzecz jasna,własnego wkładu twórczego w tworzenie nowych konstelacji i fascynujących przestrzeni  ich zastosowania. 

 


oceń
1
1

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  180 413  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 180413

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl