Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 942 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Leksykon demokracji stosowanej: część III - Honor

środa, 30 marca 2016 21:18

 

   Uczciwość, godność osobista, cześć, dobre imię, szacunek, poważanie , ale już w liczbie mnogiej honory: dostojeństwa, godności, odznaczenia, zaszczyty, urzędy.

   Z kolei honorowy, to bezpłatny, nie dający materialnych zysków. A w odniesieniu do osoby; ktoś mający poczucie godności osobistej, nie przynoszący ujmy, postępujący tak aby zachować honor. Znalezienie wspólnego mianownika dla tych trzech, wywodzący się przecież z jednego źródła pojęć, od zamierzchłych czasów sprawiało ludzkości duże trudności. W republice rzymskiej pełnienie funkcji urzędowych było zaszczytem czyli honorem i nie wiązało się z otrzymywaniem wynagrodzenia, co z tego kiedy rzymscy urzędnicy państwowi, zwłaszcza w prowincjach, słynęli z łapówkarstwa i w większości byli do cna skorumpowani. Nawet tak dowartościowany przez Ewangelie prokurator Judei Poncjusz Piłat, w rzeczywistości był wyjątkowo pazernym i bezwzględnym osobnikiem. A zresztą, sami Rzymianie też nie mieli złudzeń, stąd powiedzenie: honores mutant mores – zaszczyty zmieniają obyczaje, rozbudowane z czasem do honores mutant mores, sed raro in meliores - zaszczyty zmieniają obyczaje ale rzadko kiedy na lepsze.

   Polskie poczucie rozumienia  honoru, znajduje odzwierciedlenie w licznych faktach historycznych i literaturze. Od dawna zatem wiadomo, że jesteśmy ludźmi honoru, głównie w sytuacjach beznadziejnych, wymagających raczej przebiegłości, sprytu i wyrachowania. Były też czasy, kiedy w poczuciu własnej godności doszliśmy do absurdu. W latach rozbiorów szlachta jedną ręką brała rosyjskie ruble za głosowanie na sejmikach i sejmach wbrew interesom Polski, a drugą sięgała po szable w obronie honoru, przy każdej okazji i z byle powodu.

   Wraz z nadejściem Polski Ludowej odcięliśmy się od przeszłości i sprawy honoru zeszły na drugi plan jako niepraktyczne i mało przydatne w budowie socjalistycznego społeczeństwa. Powrót do demokracji niewiele zmienił. Wprawdzie honor znowu znalazł się w kanonie  umiłowanych przez wszystkie partie  wartości ale niestety nic z tego nie wynika. Na palcach jednej ręki można policzyć- a i to z trudem - przypadki, w których politycy czy urzędnicy państwowi w przypadku kolizji ich prywatnych czy partyjnych interesów z godnością osobistą kierują się honorem i składają dymisję.

   A może to z tego powodu, że oni  ten honor rozumieją zupełnie inaczej aniżeli nasi przodkowie ? Jako wzniosły, ale mocno zmurszały i bezwartościowy dodatek do twardych reguł walki o władzę, no i o miejsce w historii oczywiście.

   Chociaż z drugiej  strony niebywałe rozmnożenie się  w wolnej Rzeczpospolitej  obywateli posiadających status konsula honorowego ( obecnie mamy ich prawie 150*), czyli takich przedstawicieli  korpusu dyplomatycznego, którzy nie tylko za swą pracę nie pobierają wynagrodzenia, ale jakże często muszą na własny koszt wynająć i utrzymać lokal urzędu konsularnego, świadczyć może, że rzymskie tradycje są w narodzie polskim zakorzenione trwale i bardzo głęboko jak przystało na spadkobierców i kontynuatorów cywilizacji śródziemnomorskiej. Chociaż z drugiej strony niektóre życiorysy konsulów honorowych jakby temu zaprzeczają. Ich weryfikacją w MSZ zajmował się  kiedyś  mój redakcyjny kolega z "Przeglądu Tygodniowego" Włodzimierz Krzyżanowski, do czasu aż sam nie został zweryfikowany.

 

*)- w niezbyt dużym Toruniu mamy aż trzy konsulaty honorowe: Peru, Słowenii i Litwy

Na zdjęciu poniżej toruńscy konsulowie honorowi: ( od lewej) Jerzy Bańkowski-Litwa, dr Stanisław Rakowicz-Peru, Jan Czesław Walczak-Słowenia.

 

konsul sło.png


oceń
44
42

Wielki Tydzień przed Kancelarią Premiera

czwartek, 24 marca 2016 9:08

 

 

   W Wielki Tydzień do protestujących przed Kancelarią Premiera w obronie demokratycznych wartości dołączyła Dagmara Chraplewska-Kołcz, nauczycielka historii, była dyrektor szkoły podstawowej w Ciechocinie, posiadaczka potężnego kredytu frankowego, jedna z regionalnych koordynatorek KOD.

   Zgodnie z Wielkopostną tradycją pani Dagmara będzie się umartwiać nie przyjmując pokarmów i nocując w spartańskich warunkach, tak długo aż rząd nie ogłosi wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ponieważ to może jednak trochę potrwać, radzimy pani Dagmarze nawiązać kontakt z byłym marszałkiem Sejmu Jerzym Wenderlichem, który też ma za sobą głodówkę  w obronie jednej z kujawskich cukrowni  i udało mu się ją przetrwać  bez zbytniego  uszczerbku na zdrowiu, a nawet- jak twierdzą wtajemniczeni-  dzięki wodzie mineralnej „Krystynka” z Ciechocinka powrócił do smukłej, młodzieńczej sylwetki. Pewnie  zechce udzielić Pani cennych wskazówek jak należy głodować, żeby w przyszłości w ogóle nie stracić apetytu

  Pani Dagmara przyznaje, że jej akcja protestacyjna w formie głodówki, nie jest może tak dramatyczna i spektakularna jak akty Jana Palacha* czy Ryszarda Siwca**, ale chce być słyszana, chce aby jej sprzeciwu nie można było zignorować ani zagłuszyć medialnym nawałem, propagandową manipulacją.

   Skoro tak, to może nawiązując do obrzędów WielkiegoTygodnia kultywowanych między innymi na Filipinach, warto byłoby poddać się  samobiczowaniu, ewentualnie zawisnąć przed Kancelarią Premiera na krzyżu, choćby w wersji light, bez przebijania dłoni i nóg gwoździami, co na Filipinach nie należy do rzadkości.

   Dzięki temu Pani Dagmaro, z całą pewnością  nie uda się Pani protestu zagłuszyć „medialnym nawałem”, choć niewykluczone, że  pojawią się też takie głosy, aby powisiała Pani na tym krzyżu  nieco dłużej.  Ku przestrodze. 

 

*)- Jan Palach, student czeski, który 19 stycznia 1969 roku dokonał aktu samospalenia na Placu Wacława w Pradze w proteście przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

**)- Ryszard Siwiec, wykształcony przed wojną filozof, żołnierz AK, w PRL-u  księgowy i hodowca kur, który protestując przeciwko inwazji w Czechosłowacji dokonał samospalenia 8 września 1968 roku podczas ogólnokrajowych dożynek na stadionie X-lecia w Warszawie w obecności kierownictwa partii i stu tysięcy widzów.


oceń
45
30

Kalejdoskop posłów polskich,przegląd prasy (I)

sobota, 19 marca 2016 13:56

 

1.Joanna Scheuring-Wielgus ( Nowoczesna)- egzorcystka partyjna, specjalistka od jadu, nienawiści i opętania PIS.

 

Fragment wywiadu z red. Mazurkiem w  "Rzeczpospolitej"

 

Mazurek:-Nie urządzam Pani quizu. Myślę tylko, że poseł powinien wiedzieć, jak się składa wotum nieufności, czy co to jest Zgromadzenie Narodowe.

Pani poseł:-Zgadzam się, że posłowie powinni znać Konstytucję, regulamin Sejmu i jeszcze statut posła.

Mazurek:- Statut posła? Znam regulamin,ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ale nie ma czegoś takiego jak statut posła.

Pani poseł:-Dostaliśmy taką grubą książeczkę na początku kadencji.

Mazurek:-Hmm, może chodziło o status posła?

Pani poseł:-A może i status? Przyznaję, jeszcze nie przeczytałam tej książeczki. Na razie radzę sobie bez instrukcji obsługi posła.

 

Poniżej wizja opętania Jarosława Kaczyńskiego wg. posłów "Nowoczesnej"

 

sw antoni.jpg


oceń
51
21

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  180 394  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 180394

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl