Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 942 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Leksykon demokracji stosowanej (część VII) - Emeryt

niedziela, 27 listopada 2016 16:22

   Sięgający korzeniami starożytnego Rzymu emeritus – zasłużony, wysłużony. Określenie przedstawiciela ludu pracującego miast i wsi, który po przepracowaniu w pocie czoła dla dobra ludowej ojczyzny ustawowo wymaganej liczby lat i po osiągnięciu stosownego wieku został emerytowany. Czasami wbrew własnej woli, czyli został odesłany na emeryturę.
   Zaskakujące być może, ale w pełni zrozumiale przywiązanie w przeszłości przewodniej siły narodu (PZPR) do rzymskiego rodowodu emeryta zaowocowało monstrualnie rozbudowanymi przywilejami emerytalnymi, którymi objęto liczne zawody i zajęcia zasłużone i przydatne w procesie utrwalania władzy ludowej i budowy socjalistycznej ojczyzny. Służba bezpieczeństwa, milicja, wojsko, aparat partyjny, górnicy, hutnicy, kolejarze, szczególnie zasłużeni towarzysze otrzymywali jeszcze na pożegnanie wysokie odznaczenie państwowe tzw. krzyż chlebowy znacznie podnoszący wysokość emerytury. Rozdawane w przeszłości bez umiaru przywileje emerytalne w tym możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę starano się zrównoważyć ciągłym podnoszeniem składki zusowskiej i utrzymywaniem pozostałych emerytur na poziomie częstokroć niepozwalającym na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb emerytów. Dlatego też dzisiaj składka zusowska każdego statystycznego pracownika, zwiększona jest o dodatkowe kilkaset złotych przeznaczone na opłacenie przywilejów emerytalnych poprzedników. Nasza młoda demokracja doskonale zdaje sobie sprawę, że zarówno dalsze zwiększanie składki zusowskiej, jak i obniżanie emerytur mogłoby doprowadzić do załamania się nie tylko systemu emerytalnego ale i całej gospodarki, wkroczyła na drogę reform od których nie ma odwrotu. Początkowo nieśmiałych, w 2009 roku kosmetycznie zmniejszono emerytury byłych pracowników aparatu ucisku, za wyjątkiem sięgających 20 tys. złotych emerytur kilkunastu generałów UB, SB i MO. Tych nikt się nie odważył ruszyć. Obecny rząd w cięciu emerytalnych przywilejów chce pójść znacznie dalej, obniżając do średniej krajowej nie tylko emerytury ubeków i esbeków, ale nawet dawnej straży granicznej i wojsk ochrony pogranicza. Nic natomiast nie wspomina o prokuratorach i sędziach stanu wojennego czy korzystających z ochotą u schyłku peerelu z przepisów ustawy o szczególnej odpowiedzialności karnej (1985).
   Zapowiada się gorąca debata w Sejmie, tym bardziej, że w kolejce do weryfikacji czekają z niepokojem kolejne grupy zawodowe, które władzę ludową wspominają wyłącznie z sympatią i rozrzewnieniem.

 

Na zdjęciu poniżej typowy emeryt z okresu III RP śni o wakacjach pod palmami obiecywanych przez fundusze OFE.Dzisiaj po palmach nie ma już śladu, a fundusze OFE też niebawem znikną całkowicie.

 

emeryt.jpg


oceń
36
270

Czekając na białego misia

czwartek, 24 listopada 2016 12:26

 

   Nie będzie w Toruniu sylwestrowego koncertu z telewizyjną "Dwójką". Nie będzie discopolowej gwiazdy Zenka Martyniuka i jego mega hitu "Przez twe oczy zielone oszalałem" *. Nie będzie Dody i nie będzie tortu, którym roznegliżowana  Doda mogłaby po północy poczęstować prezydenta miasta i marszałka województwa. I w ogóle nic nie będzie z tego co Telewizja Polska  ostatnio pokazuje z takim uporem i determinacją w swoich programach zwanych rozrywkowymi, emitowanych pomiędzy reklamami pigułek na wzdęcia i całodobową erekcję.

Jaka ulga, łzy same tryskają z radości ! Znowu udało się uratować,tym razem półtora miliona złotych toruńskich podatników !

   Koncert sylwestrowy "Dwójki" pomimo publicznych zapewnień dyrektora Marcina Wolskiego powędrował do Zakopanego.Bo tak sobie zażyczył prezes Kurski, który Wolskiemu i Toruniowi zagrał na nosie.I słusznie. Tam już mają Białego Misia na Krupówkach, to nic , że zazwyczaj w stanie wskazującym na spożycie,to sobie z sylwestrowo- discopolowym "Białym Misiem" z pewnością lepiej poradzą. A jak będzie trzeba to zaśpiewają go wszyscy zakopiańscy górale aż echo poniesie  po turniach i jodły zaszumią tak pięknie , że cała Polska rozdziawi gęby. Chyba, że nie rozdziawi bo będzie za bardzo pijana.

 Poniżej Biały Miś z Zakopanego podczas wizyty w Toruniu przed trzema laty.

 

Miedwiedź i osieł.JPG


oceń
38
163

Sting za darmo

sobota, 19 listopada 2016 16:18

 

   W Toruniu, 8 grudnia, w sali koncertowej na Jordankach charytatywnie zaśpiewa Sting. Charytatywny koncert Stinga będzie kosztował grubo ponad pół miliona i ani grosza mniej bo wpływów z biletów za śpiewanie Stinga nie będzie. Telewizja publiczna zwana też narodową koncert pokaże w Nowy Rok, tak że cała Polska będzie mogła zobaczyć jak Sting śpiewa charytatywnie w Toruniu dla 900 wybranych osób, bo tyle mieści sala koncertowa. 

Prezydent Torunia już zapewnił, że w jego puli około 200 miejsc, na pewno znajdą się zaproszenia dla wyjątkowych ludzi Torunia, w tym rodziców toruńskich trojaczków.

   Tylko pozazdrościć.Nie dość, że dostaną  co miesiąc tysiąc a może nawet półtora tysiąca z programu 500+ to jeszcze posłuchają sobie Stinga na żywo w dość kameralnym, jak na koncerty Stinga, gronie.

A może ich jeszcze pokażą w telewizji narodowej.

 

PS. Z ostatniej chwili:Jednak nie pokażą bo ostateczne ustalenia są takie, że wszystkie wejściówki miejskie, których będzie ledwie ponad sto, trafią w ręce lokalnych mediów, które rozdadzą je zwycięzcom konkursów. Jeśli tak, to mamy propozycję kilku pytań konkursowych:

1.Jakie odznaczenia posiada Sting

a. medal Podwiązki

b.order Uśmiechu

c.order imperium brytyjskiego

d.złotą odznakę zasłużone dla obronności kraju

2. W jakiego typu szkole uczył  Sting

a. w podstawówce

b. w zawodówce

c. w gimnazjum

d. nigdzie

3.Czy Sting to skrót od Sing-Sing

a.tak

b.nie

c. to zależy


oceń
41
161

Baronowa Munchausen

sobota, 05 listopada 2016 8:18

 

   Toruńska posłanka "Nowoczesnej" Joanna Scheuring-Wielgus (autorka słynnego zawołania: "Dość dyktatury kobiet !" oraz równie głośnej interpelacji w sprawie grochówki Ojca Dyrektora) wyznała w wywiadzie dla GW, że pierwszy polityczny szok przeżyła, kiedy została radną miasta Torunia.

   "Zastanawiałam się, jak wygląda polityka ogólnopolska, skoro tu na miejscu jest takie bagno. Ale przez to do Sejmu weszłam dość gładko i w miarę bezboleśnie."

   Wygląda na to, że Pani Posłanka, niepokojąco przypominająca Wandę Wasilewską, niczym baron Munchausen wyciągnęła się sama z toruńskiego bagna za włosy, pytanie tylko czy  razem z koniem. I co się z tym koniem teraz dzieje, bo na "Czarnym proteście" i w korytarzach sejmowych go nie zauważyliśmy.

   Jak widać na poniżej zamieszczonej ilustracji baron Munchausen  wydostaje się z bagna przy pomocy włosów zaplecionych w warkoczyk zwany harcapem.Niestety jak dotąd nie dysponujemy wiarygodnymi informacjami  dotyczącymi fryzury Pani Poseł Wielgus w chwili opuszczania toruńskiego bagna.

 

munch.jpg


oceń
50
375

Toruń na wizji czyli sylwester z emerytami

piątek, 04 listopada 2016 8:28

 

   W rozważaniach nad sensem inwestowania w Toruniu prawie dwóch milionów złotych w koncert sylwestrowy transmitowany przez TVP nie należy zapominać o humanitarnym czyli ogólnoludzkim aspekcie tego przedsięwzięcia.

   Otóż dla wielu artystów estradowych, zwłaszcza starszego pokolenia, telewizyjne koncerty sylwestrowe to jedna z nielicznych okazji na godziwe, a nawet okazałe honoraria, którymi łatają bolesne braki finansowe będące konsekwencją żebraczych emerytur, co z kolei spowodowane jest nieopłacaniem przez lata składek zusowskich lub też uiszczaniem ich w minimalnym wymiarze.

   Jakiś tam referent czy rewident za tysiąc złotych emerytury z trudem bo z trudem, ale dożyje późnej starości, ale artyści kiedyś z górnej półki tacy jak choćby Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz czy Krystyna Janda to zupełnie co innego. Trudno od nich oczekiwać, aby zrezygnowali na starość z resztek znamion luksusu, do którego przywykli w latach artystycznej świetności.

   Przy czym luksus ten często miał swoje drugie oblicze i dla przykładu taka Grażyna Szapołowska przyznała ostatnio, że wprawdzie jeździła "jaguarem" i nosiła sobolowe futro przemycone z Rosji (z którym się zresztą nigdy nie rozstawała z obawy przed kradzieżą), ale zdarzało jej się zbierać chrust na opał i żywić  kaszanką.

   Przy tak okazałych imprezach, jakimi są telewizyjne koncerty sylwestrowe, gromadzące imponujące ilości po królewsku wynagradzanych wykonawców, bez szkody dla miernej zazwyczaj jakości tych widowisk można doprosić do udziału w nich takich artystów, jak choćby niedoszły dyrektor toruńskiego teatru Piotr Machalica, który sądząc po ostatniej edycji koncertu "Pejzaż dla ciebie" nie tylko już nie śpiewa, ale nawet nie mówi, tylko szepcze.

   Tak, że kilka godzin promocji Torunia na antenie telewizji publicznej czy narodowej, jak kto woli, jak najbardziej, ale i wsparcie artystów estradowych, którzy najlepsze lata  kariery mają już za sobą, a przecież nie możemy pozwolić na to, aby na starość stołowali się w barach mlecznych i jeździli autobusami tylko dlatego, że nie płacili składek zusowskich. A nie płacili, bo nie musieli, ot co.

   Żyli niczym kolorowe motyle latem zapominające, że prędzej czy później nadejdzie zima a zamieć zasypie nawet drogę do Skolimowa.


oceń
35
206

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  180 412  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 180412

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl