Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 942 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

( CCXL ) Powrót taty

niedziela, 25 stycznia 2009 22:40
  
   Co robi bydgoski satyryk i karykaturzysta Marek Rona kiedy ma trochę wolnego czasu i nie projektuje akurat kolejnego pomnika gen. Sikorskiego ? Otóż on sobie kpi i szydzi aranżując prześmiewczo przestrzeń publiczną ulicy Mickiewicza w Toruniu,odwołując się do Wieszcza właśnie. Szczególnie upodobał sobie pan Rona do tego kpienia i szydzenia słynny wierszyk Adasia "Powrót taty" znany wszystkim szkolnym dziatkom  pobierającym edukację w czasach peerelu. Wierszyk ten doczekał się tysięcy apokryfów i mutacji, ale pan Rona jako pierwszy postanowił poświęcić mu pomnik w postaci kapliczki i dziatwy przed nią recytującej na klęczkach słynne strofy. Dlaczego jednak chce wystawić go na rondzie przy ulicy Mickiewicza w Toruniu a nie w jakimś innym polskim mieście,skoro taką ulicę można w Polsce znaleźć wszędzie? Ano pewnie dlatego, że takie pomysły traktuje się w Toruniu ze śmiertelną powagą, a to dopiero nadaje rzeczy całej wymiar bezbrzeżnie i  transcedentalnie absurdalny i idiotyczny.
   Najlepszym tego dowodem jest reakcja wybitnego toruńskiego autorytetu w zakresie sztuk wyzwolonych prof. Witolda Lucim Chmielewskiego, który już publicznie zapowiedział, że w proteście osobiście popełni sepuku na rynku w Bydgoszczy a swoimi szlachetnymi trzewiami owinie pomnik  stojącego nieopodal Kazimierza Wielkiego, założyciela miasta, który jednak nigdy do niego nie dotarł, bo zabalował w okolicy Inowrocławia.Może być jeszcze gorzej. Może prof. Witold Lucim Chmielewski w przypływie rozpaczy i desperacji na rzeczonym rynku bydgoskim umieścić swoją słynną instalację "Środek świata". Konsekwencje tego wydarzenia artystycznego mogą być dla  Bydgoszczy nieobliczalne z zawalaniem się na skutek głębokich wykopów Opery Nowa włącznie oraz utratą wszystkich obrazów Wyczółkowskiego.
  Może zatem będzie lepiej jak pan Rona ze swoją kapliczką przeniesie się gdzie indziej, bo my się w Toruniu na żartach rzeczywiście słabo znamy i jeszcze to wszystko doprowadzi do interwencji ojca Dyrektora, erupcji wód termalnych w bydgoskim ratuszu, przesilenia rządowego i  zablokowania dojazdu do bydgoskiego lotniska.
  A przecież nie chodzi o to abyśmy się z powodu jakiegoś wierszyka brali za łby tylko dlatego, że pan Rona postanowił sobie zakpić z Torunia. To niech spróbuje może  zakpić sobie z gen. Sikorskiego, przedstawiając go w gatkach bez munduru, tak jak go włożyli do trumny Anglicy w Gibraltarze. Niby też śmiesznie, ale jakoś strasznie o tym przypominać.

a
l

oceń
0
0

( CCXXXIX ) Lustracja w kosmosie

poniedziałek, 05 stycznia 2009 22:27


   Redakcja dokumentu Telewizji Polskiej zrealizuje godzinny film  poświęcony lustracji w środowisku toruńskich astronomów. Przypadkami prof. Wolszczana, Kusa i Gorgolewskiego zajmie się się znany scenarzysta filmowy i telewizyjny Jerzy Morawski (m.in. "Dług", "Gry uliczne", "Benek" "Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym" , "Serce z węgla", "Imperium ojca Rydzyka", "ORMO czuwa !").
   Jest szansa abyśmy dowiedzieli się wreszcie czy Służba Bezpieczeństwa doprowadziła   przy pomocy swojego najlepszego TW Lecha Wałęsy jednie do   upadku komunizmu w Polsce  czy też podejmowała również ambitne próby manipulowania wszechświatem, decydowała o ilości czarnych dziur i wybuchach gwiazd super nowa.
oceń
0
0

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  180 402  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 180402

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl