Bloog Wirtualna Polska
Są 1 239 143 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Nadlatują kruki, wrony

piątek, 10 lutego 2017 10:41

 

   Przechwycony przez PiS pomysł   ograniczenia  władzy wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch kadencji, w przypadku miast prezydenckich, których mamy w Polsce 103, oznacza  automatyczną zmianę w  ponad 60 miastach, w tym także w Toruniu ( prezydent  Michał Zaleski sprawuje urząd IV kadencję) . Nie wiadomo wprawdzie jak takie ograniczenie wprowadzić już od  najbliższych wyborów w roku 2018, nie naruszając zasady lex retro non agit ( prawo nie działa wstecz) , ale nie po to PiS wystąpił z  taką inicjatywą, aby  czekać  10 lat na jej realizację. Mamy zatem przed sobą falandyzację prawa i zapewne gorący spór prawno - polityczny.

   Przy okazji warto przypomnieć, że  gdy w 2003 roku  premier Belka  likwidował  przywilej dorabiania bez ograniczeń, przysługujący osobom otrzymującym renty z tytułu wypadku przy pracy, nikt nad tym specjalnie nie rozdzierał szat, choć było to ewidentne naruszenie praw nabytych w wyniku którego, patrząc z dzisiejszej perspektywy, wiele osób straciło świadczenia warte kilkaset tysięcy złotych.

  Prawna możliwość wysadzenia z siodła prezydentów, którzy byli do tej pory nie do ruszenia, bo albo dobrze zarządzali swoim miastem albo konkurencja była za słaba, albo jedno i drugie, wywołała spore poruszenie w kręgach aspirujących do przejęcia władzy. Na razie kruki i wrony jeszcze ostrożnie krążą nad potencjalnym pobojowiskiem, ale niektóre ptaszyska już przygotowują się do ataku. Taki dla przykładu radny toruński Maciej Cichowicz reprezentujący w Radzie miasta niewielki klub „Czas mieszkańców”  w obszernym wywiadzie opublikowanym na lokalnych stronach „GW” i opatrzonych tytułem „Kropla po kropli do prezydentury w Toruniu” nie kryje swoich prezydenckich aspiracji, stwierdzając: Dobrze by  było, gdyby w mieście pojawiła się władza, która zacznie myśleć sensownie, rozsądnie, na miarę, Torunia, a nie na miarę minionych epok”.

 Z takim przesłaniem radny Cichowicz raczej nie ma żadnych szans  w zderzeniu z prezydentem Zaleskim, no ale jeśli prezydent Zaleski nie będzie już mógł ubiegać się o kolejną , piątą kadencję, to kto wie. Przeciwnicy  mogą być z tej samej gałęzi co radny Cichowicz.

 Ciekawa rzecz, w całym obszernym wywiadzie , poza urzędującym prezydentem  i  patronami toruńskich ulic nie pada ani jedno nazwisko.Na razie jak widać radnego Cichowicza otacza pustka i mgła. Ale już kracze i trzepocze skrzydłami, zarzekając się przy tym w innej gazecie:" Nie marzę o tym, nie jest to mój sposób na życie."  

   A nam się wydaje, że akurat pomarzyć  to sobie radny Cichowicz może jak najbardziej.

oceń
29
51

Więcej na ten temat


niedziela, 23 kwietnia 2017

Licznik odwiedzin:  154 208  

Kalendarz

« kwiecień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 154208

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl