Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 268 141 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Leksykon Demokracji Stosowanej (część IX) Atrapa

poniedziałek, 16 stycznia 2017 18:45

 

   Jak wszystko co podstępne, zwodnicze, złudne, niejednoznaczne, wyrafinowane, także i atrapa ma francuskie pochodzenie. W wersji popularnej jest to imitacja artykułów spożywczych lub puste opakowania ustawiane na wystawach sklepowych. Kto pamięta sklepy z epoki stanu wojennego, ten wie, że zastosowanie atrap w handlu zostało u schyłku PRL-u twórczo rozwinięte i doprowadzone do perfekcji. Pobieżna nawet znajomość historii dowodzi jednak, że atrapami od dawien dawna zastępowano praktycznie wszystko. Aby nie sięgać za daleko w mrok dziejów przypomnijmy tylko, że ostatnim carom na trasie przejazdu pociągu ustawiano w szczerym polu, w celu poprawy samopoczucia, atrapy kamienic, a wycięte z dykty sylwetki czołgów i samolotów z lubością wykorzystywano podczas ostatniej wojny światowej.
W czasach umacniania władzy ludowej i budowy społeczeństwa socjalistycznego stosowano w Polsce atrapy na ogromną skalę. Atrapą był prezydent Bierut, sejm, stronnictwa polityczne za wyjątkiem przewodniej siły narodu, niezawisłość sądów, suwerenność wojska i autonomia związków zawodowych, o swobodach obywatelskich nie wspominając.
Nic też dziwnego, że w pierwszych latach odrodzonej demokracji wiele wysiłku poświęciliśmy na obalanie atrap właśnie. I wszystko było by dobrze gdyby nie pojawiające się od jakiegoś czasu ponure przekonanie, że pomimo tych starań atrapą jest nadal całe nasze demokratyczne państwo. Nie spełnia ono bowiem podstawowych funkcji wynikających z jego klasycznej definicji. Pomimo bardziej i mniej autentycznych wysiłków kolejnych rządów nadal nie zapewnia obywatelom bezpieczeństwa, podstawowej opieki zdrowotnej, sprawnego i uczciwego wymiaru sprawiedliwości, stabilnego systemu podatkowego, ochrony przed oszustwami w stylu „Amber Gold” i tak dalej i tak dalej, aż po bolesne wyznanie ministra Sienkiewicza, zarejestrowane dla potomności przez kelnerów restauracji „Sowa i przyjaciele” przyznającego, że nasze państwo istnieje tylko teoretycznie. Innymi słowy:” dotknięte trądem doktryny liberalnej państwo polskie jest w stanie rozkładu a jeśli proces ten będzie trwał nadal to nasza niepodległość będzie fikcją, a państwo zwykłą atrapą”.( ta zlekceważona diagnoza gen. Wileckiego sprzed lat w miarę upływu kolejnych lat rządów Platformy stawała się coraz bardziej oczywista.).
Podejmowana od roku przez PiS rozpaczliwa próba, zrzucenia tego balastu i podniesienia kotwicy przytrzymującej nasze państwo w strefie republik bananowych, wydobywa na światło dzienne, nie tylko kolejne warstwy politycznego mułu ale i obnaża skrywane dotąd atrapy w sferach, w których nikt by się tego nie spodziewał. Okazało się na przykład, że swego rodzaju atrapą jest nawet Trybunał Konstytucyjny którego sędziowie zamiast niezłomnie stać na straży prawa niczym wieże z kości słoniowej sami to prawo łamią ostentacyjnie ignorując przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopów wypoczynkowych wypłacając sobie gigantyczne ,wielotysięczne ekwiwalenty.
Tak, że nie ma lekko, a droga do społecznej rzeczywistości pozbawionej tandetnych atrap kręta i daleka. Coś tam wprawdzie rysuje się na horyzoncie, ale bądźmy czujni, bo może to tylko kolejna atrapa, którą za chwilę obali wiatr historii.

 

Poniżej atrapa radiowozu policyjnego z okresu III RP (Polska centralna w okolicach Koluszek)

 

atrapa.jpg

oceń
27
326


wtorek, 26 września 2017

Licznik odwiedzin:  180 174  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i obyczajowych w kraju, regionie, mieście, zagrodzie.

O mnie

Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK w czasach wczesnego Gierka, zbrojarz-betoniarz (Ramdi- Irak),dziennikarz (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa,dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy za kadencji Brunatnego Roberta), urzędnik XVIII rangi, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.W poprzednim wcieleniu - Andreas Schmack, burgrabia i prezydent Chełmna (dawniej Culm) w latach 1676-92.
Medali wojennych brak, ważne odznaczenia ministerialne:"zasłużony dla kultury polskiej".
http://twitter.com/aszmak

Statystyki

Odwiedziny: 180174

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl